Włosy wiatrem czesane – czyli jak chronić i pielęgnować włosy latem

pielegnacja wlosów latem

Każda z nas marzy o pięknej czuprynie rozwianej wiatrem i muśniętej słońcem, niestety słona woda, chlor i promienie słoneczne nie są naszymi sprzymierzeńcami. Włosy latem wymagają szczególnej ochrony i nawilżenia.

Kapelusze małe duże…

Podstawową ochroną naszych włosów są nakrycia głowy. Powinny być przewiewne, nie za ciasne, najlepiej z bawełny (lub kapelusze słomkowe) w jasnych kolorach. Sklepy mają bardzo bogatą ofertę jeśli chodzi zarówno o sportowe czapeczki z daszkiem, kapelusze typu panama, czy wszelkiego rodzaju chusty. Ochronią głowę damską jak i męską zarówno przed ostrym słońcem jak i nadmiernym przegrzaniem głowy.

kapelusze na lato

Upał – UV!

Latem tak starannie smarujemy każdy centymetr naszej skóry kremami z filtrem, ale zapominamy o produktach do włosów, które również powinny go zawierać. Niektórzy producenci w okresie letnim wypuszczają specjalne serie kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji włosów latem. Najczęściej zawierają one różnego rodzaju olejki odpowiadające na odpowiednie nawilżenie włosa, witaminę E chroniącą przed wolnymi rodnikami, tak popularne masło shea, oraz wspomniane wcześniej filtry słoneczne. Pamiętajmy również o odpowiednim nawilżeniu od wewnątrz i pijmy dużo wody podczas upałów.

Wizyta u fryzjera

Przed zaplanowaniem wakacyjnego wyjazdu warto także wziąć pod uwagę wizytę u fryzjera. Podczas kąpieli morskich i słonecznych włosy są szczególnie narażone na uszkodzenia. Powinniśmy zatem sprawdzić czy nasze końcówki nie rozdwajają się i nie wymagają odświeżenia, by uszkodzenia podczas wakacyjnych podróży się nie pogłębiły. W okresie letnim powinniśmy raczej zrezygnować z rozjaśniania włosów. Włos pozbawiony barwnika- melaniny- jest dużo mniej odporny na czynniki zewnętrzne. Staje się wysoko porowaty- łuski są rozchylone- przez co woda dużo szybciej odparowuje z włosa i włos się przesusza. Przez rozchylone łuski łatwiej dostają się też zanieczyszczenia do wewnątrz włosa co również nie wpływa korzystnie na jego kondycję. Jeśli chodzi o farbowanie włosów, najlepiej nie robić tego przed samym wyjazdem tylko z ok 2 tygodniowym wyprzedzeniem. Każda koloryzacja jest inwazyjna dla włosów i może je dodatkowo uwrażliwić. Promienie słoneczne powodują także szybsze „spieranie się” koloru. Jeśli zdecydujemy się na farbowanie włosów, wysoce wskazane jest stosowanie produktów do włosów po koloryzacji które pozwolą nam się dłużej cieszyć wymarzonym kolorem.

Mokre włosy

Bezpośrednio po kąpieli w morzu czy w basenie powinniśmy wypłukać włosy z soli jaki i z chloru. Mają one niekorzystny wpływ na kondycję naszych kosmyków. Mokre włosy są dużo bardziej wrażliwe na uszkodzenia dlatego nie powinno się ich wykręcać ani pocierać. Po delikatnym odsączeniu włosów najlepiej suszyć je w cieniu lub w pomieszczeniu – NIE NA PEŁNYM SŁOŃCU. Krople wody działają jak soczewki i skupiają promienie słoneczne co jeszcze bardziej przyczynia się do ich zniszczeń. Warto też w okresie wakacyjnym nie „katować” włosów dodatkowymi źródłami ciepła takimi jak suszarka czy prostownice i lokówki.

Niech będą wiatrem czesane;)

FacebookTwitterGoogle+Podziel się