Konturowanie twarzy fryzurą

twarz prostokątna długie włosy

Dobór fryzury adekwatny do stylu życia, grubości, gęstości włosów, a także osobistych preferencji wizerunkowych, jest niewątpliwie trudnym zadaniem. Musimy mieć również szczęście, by trafić w ręce fryzjera – który połączy te wytyczne oraz jego i nasza wizja będzie spójna 😉
Wiele artykułów i filmików pojawia się na temat konturowania twarzy za pomocą makijażu. Równie dobrze, podobny efekt możemy uzyskać dzięki odpowiedniej stylizacji fryzury lub czasem nawet stosując radykalne cięcie.

1. Twarz Owalna
Kształtem twarzy najłatwiejszym jeśli chodzi o dobór fryzury jest owal. Pasuje praktycznie każda fryzura i stylizacja. Od krótkich cięć poprzez boby po długie włosy. Przy włosach długich lub półdługich dobrze wygląda cieniowanie, które dodaje fryzurze lekkości i nie zaburza proporcji owalu jak np. przy fryzurach „oklapniętych” czy z grzywką. Prosta grzywka optycznie skróci twarz ale może być łatwym zabiegiem podkreślającym oczy.

twarz owalna fryzura krotkatwarz owalna długie włosy

2. Twarz Kwadratowa
Twarz kwadratowa ma mocne rysy – „kanciaste”. Przede wszystkim by złagodzić wizerunek należy unikać geometrycznych cięć i prostych grzywek oraz fryzur odsłaniających mocno żuchwę. Fryzura krótka nie sprawdzi się przy twarzy kwadratowej jeśli szyja i żuchwa będą całkowicie wyeksponowane. Najtrafniejszym wyborem są fryzury półdługie i długie o nieregularnym kształcie, wszelkie cieniowania oraz pazurki. Pasować będą również cięcia asymetryczne. Przy stylizacji włosów warto wziąć pod uwagę wszelkiego rodzaju loki i fale ( tzw.beach waves) które pięknie złagodzą ostre kontury twarzy.

twarz kwadratowa włosy długietwarz kwadratowa wlósy krótkie

3. Twarz Trójkątna
Trójkątną twarz wyróżnia szerokie czoło i zwężająca się ku dołowi twarz niekiedy ze szpiczastym podbródkiem. By buzia wyglądała korzystnie musimy ją poszerzyć na dole i zamaskować nieproporcjonalnie szerokie względem żuchwy czoło. Pasować będą grzywki proste półokrągłe, oraz każda fryzura mająca zwiększoną objętość na wysokości szczęki. Klasyczny BOB będzie idealnym rozwiązaniem. Można się pokusić też na jego dłuższą wersję tzw. LONG BOB. Przy twarzy o trójkątnym kształcie nie są wskazane włosy długie, wyprostowane, które optycznie jeszcze bardziej wysmuklają twarz.

twarz trójkątna fryzuradobór fryzury do twarzy trójkątnejkonkturowanie twarzy trójkątnej

4. Twarz Okrągła

Zaokrąglone policzki i pełna broda to jedne z cech charakterystycznych dla twarzy okrągłej. Przy takim kształcie twarzy powinno się unikać fryzur i stylizacji rozbudowanych przy bokach twarzy. Krótkie geometryczne boby na wysokości policzków optycznie ja pogrubią. Przy krótkim cięciu dobrze sprawdzi się tzw. UNDERCUT z krótko przystrzyżonymi bokami i dłuższymi uniesionymi na czubku głowy włosam. Przy długich stylizacja np. w stylu IROKEZA.

twarz okrągła długie włosy twarz okrągła krótkie włosy

5. Twarz prostokątna

Charakterystyczna dla twarzy prostokątnej jest jej pociągłość. Twarz ta jest szeroka w każdym miejscu z dość szerokim podbródkiem. Posiadaczki prostokątnych twarzy maja przeważnie wysokie czoło. Optycznie twarz wydaję się na długą i wąską. Każda fryzura z grzywką będzie w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. Powinno się unikać włosów długich mogących jeszcze bardziej wysmuklić twarz, oraz bardzo krótkich bez grzywki lub spiętych na gładko. Bardzo korzystnie będzie wyglądać każda fryzura z dużą objętością po bokach twarzy lub w formie fal czy loków.

twarz prostokątna długie włosy twarz prostokątna krótkie włosy

Powyżej wymieniłam podstawowe kształty twarzy i ich propozycje w stylizacji i cięciu. Dobór fryzury to jednak nie tylko kontury buzi lecz cała sylwetka, wzrost, cechy charakterystyczne jak np. głęboko osadzone oczy czy wystający podbródek oraz cechy osobowościowe. By całość była spójna zawsze najlepiej brać pod uwagę jak najwięcej tych elementów 😉

 

FacebookTwitterGoogle+Podziel się