Wstęp do analizy kolorystycznej

analiza-kolorystyczna-wroclaw

Kolor oczu, włosów, odcień skóry czy opalenizny- te wszystkie barwy mamy zapisane w genach. Nasza „naturalna kolorystyka” ma wpływ na to w jakich kolorach wyglądamy korzystnie a jakie kolory uwydatniają nasze niedoskonałości na twarzy i dodają lat. Często jest tak, że moda rządzi się swoimi prawami i nie wszystkie ubrania a raczej ich kolory będą współgrały z naszą karnacją. Dlatego z pomocą może przyjść ANALIZA KOLORYSTYCZNA. Będzie ona pomocna zarówno w doborze kolorystyki odzieży jak i zmiany koloru włosów.

Jedną z najpopularniejszych, jest analiza według 4 pór roku. Uwzględnia ona podział opierając się na temperaturze kolorów. Ciepłe barwy, które posiadają więcej pigmentu żółtego oraz zimne, z przewagą niebieskiego. Reprezentantami ciepłej kolorystyki są WIOSNA i JESIEŃ, natomiast chłodnej LATO oraz ZIMA. Następnym krokiem jest ocena „jasności” lub „ciemności” danego typu kolorystycznego. Do jasnych należą WIOSNA i LATO, natomiast do ciemnych JESIEŃ i ZIMA.

Analiza ta była podbudową do stworzenia bardziej rozbudowanej interpretacji typów kolorystycznych. W rozszerzonej analizie urodę można „zbadać” jeszcze bardziej szczegółowo. Określamy bowiem nie tylko jaki posiadamy typ jasny czy ciemny, chłodny czy ciepły, ale również chromatyczność- czyli czystość koloru. Tę analizę pokrótce Wam przedstawię.

Do 12 typów urody należą:

· czysta/ wyraźna wiosna
· jasna wiosna
· ciepła wiosna

· chłodne lato
· jasne lato
· stonowane/ zgaszone lato

· stonowana/ zgaszona jesień
· ciemna/ głęboka jesień
· ciepła jesień

· ciemna zima
· chłodna zima
· czysta/ wyraźna zima

Według tej analizy dopuszcza się możliwość łączenia typów ciepłych z zimnymi, co według analizy 4 pór roku było niedopuszczalne. Mamy do czynienia z typami siostrzanymi, które mogą zapożyczać poszczególne kolory od siebie i są to:
· Typy jasne; wiosna i lato
· Typy ciepłe; wiosna i jesień
· Typy czyste; wiosna i zima
· Typy chłodne; lato i zima
· Typy intensywne; wiosna i zima
· Typy zgaszone; lato i jesień

Rzadko się zdarza żeby jakiś kolor nie pasował całkowicie do danego typu kolorystycznego. Kluczowe znaczenie ma odpowiedni odcień danego koloru. Poniżej przedstawiam przykładowe palety kolorystyczne dla poszczególnych typów urody.

analiza-kolorystyczna

Warto zwrócić uwagę że analiza kolorystyczna to nie wyrok. Ma ona za zadanie wydobyć jak najwięcej piękna z danej osoby nie zaburzając przy tym komfortu i stylu tejże osoby. Jest ona pomocna zarówno przy doborze kolorystyki garderoby jak również makijażu a nawet koloru włosów. Więcej na tematu doboru koloru włosów znajdziecie TUTAJ.

Podstawą do określenia typu kolorystycznego jest temperatura skóry. Można ją zbadać na kilka sposobów:
1. Sprawdzić kolor żył na wewnętrznej stronie nadgarstka; żyły w kolorze zielonkawym będą świadczyły o ciepłym kolorycie skóry natomiast niebieskie lub fioletowawe o zimnym.
2. Bardzo skuteczną metodą jest porównanie biżuterii złotej i srebrnej a dokładniej sprawdzenie, która kolorystyka bardziej do nas pasuje. Czasem instynktownie wybieramy biżuterię, która bardziej współgra z kolorem naszej skóry, więc najprawdopodobniej jeśli więcej nosisz biżuterii złotej jesteś typem ciepłym. Analogicznie ma się sytuacja do biżuterii srebrnej. Jest to metoda najbardziej wiarygodna, gdyż podstawowym atrybutem kolorysty jest właśnie srebrna i złota folia, która pozwala na dokładne określenie temperatury skóry.
3. Jeśli nie nosimy biżuterii, dobrym pomysłem jest wizyta u optyka. Przymierzając oprawki w kolorze złota lub srebra możemy rozwiać nasze wątpliwości. Gdy bardziej pasują do koloru skóry oprawki złote jesteśmy typem ciepłym a gdy srebrne- typem zimnym.

Żeby taka analiza miała sens, każde „oględziny” powinny być wykonywane przy świetle dziennym i bez makijażu. Mając już wiedzę na temat temperatury skóry można przejść do wyszczególnienia typu kolorystycznego, o czym w następnych postach;)

FacebookTwitterGoogle+Podziel się